مردان را بهتر بشناسیم.

     به دلیل تفاوت ساختاری در جنس زن و مرد، ”دنیـای مردان“ با ”دنیای زنان“ متفاوت است.  با توجه به اینکه هر دو انسان و از خصوصیات انسانی برخوردارند اما از سلیقه ها و نیازهای متفاوتی نسبت به هم برخوردار می باشند.

 

در زندگی همسران، شناخت از روحیه طرف مقابل، خصوصاً ”ویژگی های اختصاصی“ هر یک از همسران، نه تنها موجبِ کاهشِ  سوء تفاهم ها و اختلافات می گردد بلکه باعث ایجادِ رابطه بهتری مابین آنان می شود و در برقراری ارتباط صمیمانه و ”درک همدلانه“ مابین آنان، بسیار مؤثر و با اهمیت است. زیرا تا زمانی که زنان و مردان به تفاوت های میان خود توجه کافی نداشته باشند رسیدن به تفاهم ما بین آنان غیر ممکن است. لذا بطور اختصار،  ابتدا به سراغ ”رازهای مردان“ می رویم و در نوشتاری دیگر ”رازهای زنان“ را نیز مطرح خواهیم کرد:

۱- قبل از هر چیز بهتر است بدانیم عامل اصلیِ  جذب مردان به زنان، تنها زیبــائی    ظاهری آنان نیست بلکه این هوش و ذکاوت زنان، اخلاق خوب و روح مهربان و لطیف آنهاست که مردان را به زنان جذب می کند زیرا مردها،  زنی را دوست دارند که مکمل آنها باشد و نیز رفتاری ”آرامش بخش“ داشته باشد.

       ۲- معمولاً مردان، البته نه به شدت زنان،  ترجیح می دهند درمورد احساساتشان صحبت نکنند و یا غیرمستقیم صحبت کنند. بنابراین شما از همسرتان بخواهید چه خواسته هائی از همسرش دارد؟.  اولویت در نیازهای او چیست؟. دنیـای مطلوب او چگونه است؟   و چه هدف و برنامه هائی برای زندگی دارد؟.    توجه داشته باشید پاسخی که او می دهد روشن کننده احساسش است.  پس سعی کنید به او نزدیک و با او هماهنگ شوید و ضمن تکمیل نظریات او، با جملات زیبـا و دلنشین، که بار مثبت داشته باشد اعتماد او را به خودتان جلب تا خود را به شما نزدیک ببیند. زیرا مردان هم احتياج دارند که همسرشان به علايق آنها علاقه نشان بدهد.

        ۳- بیشتر مردان ترجیح می دهند احساسات و حس دوست داشتن همسرشان را با انجام برخی کارها بیان کنند بعبارت دیگر نه به زبان، که به عمل بگویند.  که البته این یکی از همان تفاوت های ساختار روانشناختی مابین زن و مرد است که ضرورت آگاه شدن نسبت به آنرا بیان کردیم.  مثلا وقتی مردها در مسائل خانه به شما کمک می کنند یا سطل زباله را بیرون می برند، یعنی عملاً ”دوست داشتن“ خود را نشان می دهند.  خرید کردن برای خانه و زیباسازی محیطِ آن هم، بیانگر این است که شما را دوست دارند. حتی وقتي از سر کار به خانه مي آيند یعنی تمام فعالیت های مربوط به امرار معاش و مسئولیت هائی که در خارج از خانه بر عهده داشته اند را محبت به همسر و فرزندان تلقی می کنند و احتياج دارند که زنشان به گرمی پاسخ او را داده و با روي خوش از او استقبال کند.

      ۴- معمولاً برای مردها توانائی، نیرومندی، قدرت بدنی، قدرت در جامعه و اثبات توانائی های خود،  از اهمیت بسزائی برخوردار است لذا همواره در تلاشند تا توانائی های خود را اثبات کنند زیرا ”عزت نفس“ در مردان از راه رسیدن به نتایج مورد قبول با استفاده از قابلیت ها و توانائی های آنها به وجود می آید.  مردها برای موضوعاتی که بتواند قدرت و توانائی آنها را نشان دهد مانند اتومبیل، خانه، پست و منصب های سازمانی و … اهمیت بسزائی قائل اند و معمولاً به جزئیات توجه نمی کنند بلکه بیشتر فرایند کلی و ساختار پدیده های اطراف را می بینند.

         ۵- بیشتر خانم ها وقتی به حرف های دیگران گوش می کنند معمولا با حرکات اشاره و گفتن کلماتی مثل بله یا نه و یا می دانم،  نشان می دهند که به حرفِ  طرف مقابل گوش می دهند. اما این غالباً در مورد مردان صدق نمی کند، بهتر است خانم ها بدانند وقتی با همسر خود صحبت می کنند و او چیزی نمی گوید یا حرکتی از او نمی بینند، به معنی آن نیست که گوش نمی دهد بلکه او ترجیح می دهد ساکت بماند و درمورد آنچه شما می گوئید، فکر کند.  پس به سراغ اصل مطلب بروید و از پرداختن به مسائل جزئی و صحبت های بیهوده که معمولاً مردان خوششان نمی آید پرهیز کنید.

         ۶-  معمولاً مردان تمایلی به صحبت کردن و توضیح مسائل روزمره ندارند که البته  این دلیل آن نیست که شما را دوست ندارند بلکه آنها غالباً روابطشان را با عمل تقویت می کنند نه با احساس.  بنابراین بهتر است خانم ها بدانند مردها كمتر از زنان احساساتشان را بیان می کنند و دلیل آن هم این است كه مردان هویت خود را از ناحیه شغل و موفقیتهای اجتماعی تعریف می كنند بر خلاف خانم ها که معمولاً هویتشان را بر اساس احساس و روابط عاشقانه تثبیت می نمایند.

         ۷- اگر چه مردان سعی می کنند در بسیاری از فعالیت های خانواده مشارکت داشته باشند اما همه آنها به این هم نیاز دارند که زمانی را به خودشان اختصاص دهند، زمانی که تنها در گوشه ای بنشینند و تفکر کنند.  شاید بتوان گفت  آقایان ”مخزن اسراری“ در درون خود دارند که گهگاهی مایلند به سراغ آن بروند و به آن پناه ببرند برای حل و فصل مسائل شخصی، برای تجدید قوا، برای حساب و کتاب ها و یا پرداختن به خیال پردازی ها و یا برنامه ریزی ها و…   و معمولاً دوست ندارند کسی اجازه ورود به آن را داشته باشد حتی شما، البته این حقِ  هر یک از زوجین است که زمان و مکانی را برای تنهایی خود داشته باشند، پس به آن احترام بگذارید.

        ۸- اگر مایل هستید بدانید مردی که قصد دارید با او ازدواج کنید چگونه مردی است و چه رفتاری دارد؟ بهتر است به رفتارهای پدرش نگاه کنید زیرا معمولاً مردان بطور ناخودآگاه، نقش خود و رابطه با همسرشان را از پدرشان می آموزند. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چگونه با شما رفتار خواهد کرد، نگاهی هم به رفتار پدرش که چگونه با مادرش رفتار می کرد، بیاندازید.

        ۹- معمولاً مردان کمتر درمورد زبانِ  اشاره و حرکات بدن می دانند و تغییر لحن صدا و حرکات صورت برای آنها کمتر مفهوم دارد. همچنین ممکن است دیرتر ناراحتی زنان را که در چهره شان نمایان است یا پیام های اشاره ای و لحن صدا را تشخیص دهند. بنابراین اگر می خواهید مطمئن شوید همسرتان پیام را دریافت کرده است یا نه، صریح و  شفاف  آن را بیان کنید.

       ۱۰- معمولاً  مردان در مقابل حوادث واکنش سریع تری نشان می دهند و جالب  اینجاست که همین طور سریع هم فراموش می کنند. پس وقتی که می خواهید درمورد مباحث روز گذشته با او صحبت کنید ممکن است همسرتان آن را از یاد برده باشد. بنابراین سعی کنید او را درک نمائید.

 

          ۱۱- بهتر است بدانید اگر برای مردی مشکل  یا ناراحتـی ای به وجود آید معمولاً کمتر صحبت می کند بلکه احتیاج به تنهائی و تمرکز و تفکر دارد. درست بر عکس خانم ها که معمولاً هنـگام  ناراحتـی یا اتفاقی که برایشان پیش می آید شدیداً نیاز به همسر یا کسی دارند که با گزارش دادن به او،  از نظر روانی تخلیه گردیده، آرام شوند.  بنـابراین یادتان باشـد هنـگامی که شـوهـرتان ناراحت است او را به حـال خود بگـذارید و مطمئن باشید حالش که خوب شد خودش به شمـا مراجعـه می کنـد.

          ۱۲- مردها دوست ندارند که زن ها آنان را سرزنش یا تحقیر کنند، دوست ندارند که  آنها را نصیحت و یا برای آنان تعیین تکلیف نمایند بلکه آنها خود را بی نیاز از زنِ اندرز دهنده می دانند، پس بهتر است بدانید مردها زنِ زندگی می خواهند نه زن ایرادگیر، چنین عملی مرد را متنفر می سازد. متأسفانه گاهی زن ها اشتباهات مردها را آنهم با لحنی ناشایست به آنان گوشزد می کنند، این کار به خصوص اگر در مقابل دیگران انجام شود فاجعه است. زیرا اقتدار و غرور مرد را جریحه دار می سازد که برای مردان اهمیت زیادی دارد.  لذا بهتر است بدانید به هر طریقی اگر  حفظِ اقتدار و غرور یک مرد را بشکنید او را از دست خواهید داد.

۱۳- سعی کنید ”اقتـدار“ شوهرتان را در زندگی حفظ کنید این امر برای مردها بسیار مهم است با پذیرش آن  و ”قدردانی“ از مردان بخوبی می توانید موجبِ  تفاوت های زیادی در رفتار آنها گردید، زیرا مردان نیاز به تحسین و اینکه باورشان کنید، دارند.  مطالعه ها نشان داده  وقتی از زحمات مردان ”قدردانی“ و به آنها ”افتخار“ و از آنان ”تشکر“ می کنید، بیشتر سعی می کنند برای رضایت همسرشان تلاش و خود را درگیر نمایند و بیشتر سعی می کنند تکیه گاه محکمی برای او باشند. بنابراین تشکر و قدردانی از تصمیمات و اقدامات مرد و نادیده انگاشتن اشتباهات او، راه مستقیم ”نفوذ به قلب“ مرد است.

          ۱۴- بدون تردید”رابطه زناشویی“ برای غالب مردان، بسیــار مهم است و حرفِ اول را در زندگی می زند. در حالی که ممکن است برای برخی زنان این طور نباشد. برای مردان صمیمیت در روابط زناشویی همان مقدار ارزشمند است که خود رابطه زناشویی ارزش دارد،  پس برای هر چه دلپذیرتر کردن آن فضا دست به کار شوید و بدانید يک مرد از زنش احترام، عشق و محبت مي خواهد.  اگر در رابطه جنسی رضایت مرد تأمین شود هر گونه دلخوری و فشار عصبی و تنش که در او وجود داشته، حتی ناپدید می شود.

         ۱۵- همه مردان، از زنان شاد، خونگرم و لوند خوششان می آید نه از زنان افسرده، غرغرو  و یا طلبکار،  آنها از همسرشان که خود را مرتب نموده و مشتاق رابطه زناشوئی است  لذت می برند، بنابراین از ابراز عشق به همسر خود خجالت نکشید و اجازه دهید که بداند شما خواهان رابطه زناشویی هستید. شروع رابطه زناشویی از سوی زن می تواند باعث رضایتمندی بیشتر مرد گردد زیرا مردان معمولاً نیازِ خود به نوازش و توجه را به زبان نمی آورند.

         ۱۶- استرس در مردان، از بزرگ ترین عوامل کاهش دهنده میل جنسی در آن هاست، استرس شغلی، خانوادگی، اجتماعی و یا پرداختن صورتحساب ها و … بنابراین،  وقتی می بینید مردتان برای رابطه زناشویی تمایلی ندارد  این به آن معنا نیست که برای همیشه میل و علاقه اش را به شما از دست داده است. او فقط در آن لحظه یا نهایتاً در آن ایام تمایلی به برقراری روابط زناشویی ندارد. مطمئن باشید در صورت رفع استرس، دو باره مثل اول خواهد شد.

        ۱۷- خوشحالی و شادابی یک زن برای همسرش بسیار با اهمیت است. یک مرد تا زمانی که همسرش درمورد احساسش با او صحبتی نکرده، از آن باخبر نمی شود زیرا مردان از نظر احساسات و عواطف ضعیف تر از زنان هستند و عملکرد پائین تری دارند. بنابراین بهتر است احساسات و خواسته هایتان را صریحاً به همسرتان بیان کنید زیرا مردان طفره رفتن و در لفافه صحبت کردن را دوست ندارند.  اگر خواسته خود را واضح و شفاف بگوئید نه تنها گوش می کند بلکه از خشنود شدن شما احساس خوبی هم خواهند داشت.

      ۱۸- هیچگاه همسر خود را با مردان دیگر مقایسه نکنید و او را سرزنش ننمائید، توقعات بیجا نداشته باشید.  برخی خانم ها با لحنی پر توقع و طلبکارانه با همسرشان صحبت می کنند و غافلند که اوضاء را بدتر می کنند. برخی دیگر عادت دارند که نقاط ضعف و منفی همسرشان را مدام به رخ او بکشند و نمی دانند اگر یک مرد احساس کند که از سوی همسرش مورد بی محبتی یا تمسخر قرار گرفته، ممکن است به فرد دیگری متمایل شود تا رضایت او را جلب کند.  پس برای پرهیز از این موضوع، بهتر است زنان نیازهای عاطفی همسرشان را درک کنند و برای رفع نیازهای وی بکوشند و همواره از ابراز احساسات برای جذب همسرشان غافل نشوند.

۱۹- مردها معمولاً حرفى براى گفتن ندارند مگر دلیلى براى صحبت کردن داشته باشند.  آنها صرفا براى در میان گذاشتن احساساتشان صحبت نمى کنند. اما اگر زن کمى حرف بزند، مرد کم کم درباره ارتباطش با او صحبت مى کند. مثلا اگر زن درباره بعضى از مشکلاتى که در طول روز داشته، صحبت کند، مرد نیز در این باره با او صحبت می کند. اگر زن درباره احساسش، و یا درباره بچه ها حرف بزند، مرد نیز در این مورد شروع به صحبت می کند.  بنابراین اگر مرد هنگام صحبت کردنِ زن، احساس سرزنش یا فشار نکند، به تدریج شروع به صحبت کردن خواهد کرد. و در نتیجه یکدیگر را درک خواهند کرد.

    ۲۰- مردها دوست دارند همسری فهیم و مکملِ خود داشته باشند که در عین حال غذای خوشمزه برایشان درست کند و وسایل راحتی و آرامش فکر و جسم آن ها را فراهم نماید.  با این کار مردان بالاترین و بیشترین احساس آرامش و عشق را می نمایند.

      بنابراین به میزانی که زن و مرد بتوانند تفاوت ها و ریزه کاری های شخصیتی یکدیگر را بشناسند و به این تفاوت ها احترام گذاشته و آن را درک کنند بنیان عشق و ازدواجشان   مستحکم و پایدار خواهد بود.

One Reply to “مردان را بهتر بشناسیم.”

  1. حسینی

    سلام استاد گرامی
    خسته نباشید ، بله این دقیقا همون چیزهایی هست که شوهرها میخوان . البته اگه زنی شوهرش رو دوست داشته باشه انجام دادنشون نه تنها سخت نیست بلکه لذت بخشه اما….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *