درس هائی از ”کرونا ویروس“

اگر خوب توجه و تأمل کنیم ”کرونا ویروس“ می تواند باعث بیداری و آگاهی ما گردد.

همه علوم به خوبی ”قانونمند بودن هستی“ را توضیح داده اند واین که دنیائی که ما در آن زندگی می کنیم  جزءِ  بسیار ناچیزی از این جهان هستی است که نمی تواند مستثنا از قوانین هستی باشد.
کسانی که به پدیده های هستی احترام گذارده و قوانین آن را رعایت می کنند پاداش رفتار خود را می بینند اما آنهائی که بدون هیچ توجهی به قوانین هستی حتی مخالفِ آن اقدام می نمایند این بدیهی است که با پدیده های ناگوار و وحشتناکی  روبرو شوند.
این که انسان آزاد آفریده شده دلیل نمی شود که هر کاری که دلش خواست، انجام دهد!. هستی قانمند است،  آزادی انسان تا جائی است که موجبِ آسیب و آزار دیگران نشود.  مگر نه،  نتیجه بی توجهی ها و رفتارهای ناشایست خود را می بیند. چرخه زندگی همین است،
امروزه بشریت آن هم در قرن ۲۱ بطورغیر منتظره،  گرفتار چنان بلا و مصیبتی شده که در طول تاریخ، بسیار کم اتفاق افتاده،  که نتیجه بی توجهی های او به قوانین هستی و خلافکاری ها و جنایات او بخصوص نسبت به طبیعت و زمین است!…  از تخریب جنگل ها و نابودی طبیعت بگیرید تا آلوده ساختن دریاها و اقیانوس ها… ونیزآلوده ساختن هوا و… متأسفانه باید گفت امروزه رهبران خودخواه و عوام گرای دنیا،  بدون هیچ توجهی به قوامین هستی و تذکرات دانشمندان، تنها به فکرمنافع  خود و غارت کشورهای ضیعف و چپاول منافع مردمند و تا کنون هر بلائی که توانسته اند بر سر طبیعت و زمین و بشریت آورده اند!.
قابل توجه است طبیعت هم به اشکال مختلف سعی کرده این بی توجهی ها را به انسان گوشزد کند: آب شدنِ کوههای یخ در قطب جنوب پس از میلیون ها سال!…  سیل های سونامی که بی سابقه بود!… گرمی غیرعادی هوای زمین!… پاره شدن اوزون هوا!… بهم خوردن فصول!… و…
اما متأسفانه بشریت چنان درگیرِ زیادت خواهی و باورهای غلط و توهّمات گردیده که با بی توجهی به این هشدارها، حتی جوامع انسانی را هم به سوی انقراض کشانیده!!.
”کرونا ویروس“ نتیجه بی توجهی ها و جنایاتِ  بشریت است که بطور اسرار آمیزی پدیدار شد تا با ترس و وحشتِ بسیار و نیز دشواری های سخت، چرخه معیوب و گمراهی که بشریت برای خود ساخته را،  در هم بریزد.  بنابراین هر چند که این ”ویروس“ وحشتناک است اما نتیجه اعمال خودِ ماست که بر سر خود و دیگر پدیده های هستی  آورده ایم.
بسیار قابل تأمل است،  بهترین کاری که امروز بشریت، در مقابل این ”ویروس“ می تواند انجام دهد ”زندانی کردن خود“ است!  بعبارتی می گوید کسی که به هستی احترام نگذاشته و قوانین آن را رعایت نمی کند همان بِه،  که در زندان بماند!.  تا شاید تعادل بر قرار گردد.
لطفاً توجه داشته باشید حالا که بهترین کار در خانه ماندن است ومیبایست خود را در خانه زندانی کنیم  بیآئید از این فرصت طلائی،  به طور”مطلوبی“استفاده کنیم:   کمی تأمل و تفکر کنید…  در رفتارهایتان بازنگری نمائید… و به ارزیابی عملکردهایتان بپردازید…  سعی کنید با عبرت گرفتن دراین شروعِ فصل بهار، ما هم بتوانیم شروع تازه ای داشته وشکوفا شده،  سبز شویم تا به گل بنشینیم.  و بدانیم که ما مالک زمین نیستیم،  ما با موجودات زنده زیادی در این جهان سهیم هستیم که باید ”هم زیستی“ را یاد بگیریم تا بتوانیم در کنار هم ”زیستنی سالم“ داشته باشیم.  مگر نه همانطور که دیدید طبیعت راه خشنی برای باز پس گیری قلمرو خود در پیش خواهد گرفت!.  چنانکه دیدیم  چگونه از”کرونا“ برای مؤدب شدن جهان استفاده کرد!.
باری، ما می توانیم درس های زیادی از کرونا بگیریم و کووید۱۹ را ”اصلاح کننده بزرگ“ بنامیم و بدانیم هر چند انسان در رأس هرمِ مخلوقات قرار دارد اما بهر حال، جزئی از این هرم است و عنصری از یک مجموعه، که باید قوانین  حاکم بر آن را اجرا کند.
جالب است ”کرونا ویروس“ به بشریت امروز و به قدرتمندان جهان که خیال می کردند با داشتن زرادخانه های هسته ای و موشک های قاره پیما و انواع سلاح ها و بمب ها و…  بزرگ و قدرتمند می شوند،  به خوبی فهمانید که چگونه در برابر یک ویروس بسیار بسیار کوچک که حتی به چشم هم نمی آید با همه قدرتمندی و سلاح های عجیب و غریبشان…  نمی توانند هیچ کاری بکنند!.  بلکه آن ”ویروس“ تا کنون توانسته دنیا را متوقف کند! و جهان را وارد رکود اقتصادی بزرگی بنماید!.
این نشانه آغاز تغییر و  تحولات شگرفی در جهان است که میتواند تحولات بزرگی را رقم بزند.
پدیده کرونا به خوبی به بشریت فهماند که آنچه به آن نیاز دارد ”علم“ و ”دانش“ است نه باورهای خرافی… دارو و تجهیزات پزشکی است نه  قدرت های کذائی…     در دنیای آینده این دانشمندان و محققانند، پزشکان و پرستارانند و روانشناسان و مددکاران اجتماعی هستند که رزمندگان خطِ  مقدم نبردند.
”کرونا“ زنگ هشداری است برای جهانیان که با زندانی کردن خود در خانه و توقف زیادت خواهی ها…  چگونه همه ناهنجاری ها و نارسائی ها کاهش می یابد وطبیعت دو باره فضای خودش را به دست می آورد، آسمان آبی بدون آلودگی هوا…  و کودکانی که به دور از جنگ و خونریزی در آرامش می خوابند… و حیوانات نیز در امنیت بسر می برند.   دیگر هیچ کشوری به کشور دیگر حمله نمی کند و خبری از ابرقدرت بودن و ظلم و غارت نیست.    همه انسان ها در شرایط مساوی قرار گرفته اند حتی تشیع جنازه مردگان هم یکسان شده، انسان تا کنون اینقدر مرگ را به خود نزدیک نمی دیده،  لذا دیگر ازغرور و تکبر بر فقرا و یا قدرتمندان بر توده های مردم نیست، بلکه دو باره شفقت ورزی و جویای احوال یکدیگربودن یادشان آمده و قدر سلامتی و امنیت را حس کرده اند و نیز متوجه شده اند که چگونه دراین دنیا غرق شده بودند که هیچ چیزی را متوجه نمی شدند.
وخلاصه این تحولات جدیدی که امروزه در جهان پس از کرونا بوجود آمده، زنگ خطریست برای رهبران و جوامع انسانی، که دیگر زیاده خواهی ها و کشورگشائی ها و برتری های قومی، مالی، مذهبی و نژادی را کنار بگذارند و برای قوانین هستی ارزش و احترام قائل شوند و راه و رسم تعامل صحیح با منافع و پدیده های هستی را فرا گیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *